Warto wiedzieć

Zanim wytną Twój las

Lasy Państwowe nie były zainteresowane szerokim i wygodnym udostępnianiem informacji o planowanych wycinkach lasów. Bank Danych o Lasach trudno nazwać komfortowym narzędziem zapewnienia dostępu do danych publicznych. Dlatego inicjatywa Lasy i Obywatele stworzyła i uzupełniła mapę przekładającą plany urządzenia lasu (PUL) z Banku na konkretne oznaczenia miejsc i zakresu tzw. rębni. Mapa nie uwzględnia tzw. trzebieży tj. wycinek sanitarnych np. ze względu na słynnego kornika drukarza.

Nie znajdziemy też na niej lasów na obszarze Łodzi – Uproszczone Plany Urządzenia Lasu (UPUL) dla miejskich lasów nie są tu uwzględnione, a dla prywatnych prezydent jako starosta prowadzi inwentaryzacje. Nie są one publicznie dostępne. Jeśli chcecie uzyskać informacje w trybie dostępu do informacji publicznej, musicie wysłać wniosek do Leśnictwa Miejskiego w Łodzi. Wzór wniosku o DIP znajdziecie w tekście Jak to napisać i do kogo. Wzór wniosku jest uniwersalny, po prostu zmieniacie adresata i zakres oczekiwanych danych.

Ale drzewolubom bliskie są nie tylko lasy w ich mieście 🙂 Dlatego warto wiedzieć, że jest takie narzędzie, gdy chcemy zatroszczyć się o lasy w okolicach naszego miasta. Projekt „Zanim wytną Twój las” to nie tylko mapa, ale też sieciowanie obywateli, inicjatyw i doradztwo, co możemy zrobić, gdy obawiamy się o los ważnego dla nas lasu. Np. dla osób zamieszkujących Nowosolną może to być mocno już przetrzebiony Las Wiączyński.

Zrzut ekranu z mapy Zanim wytną twój las” dot. fragmentu Lasu Wiączyńskiego

Ważne są informacje o kończącym się Planie Urządzenia Lasu (PUL) – jak np. dla lasów w okolicy Nowostawów Górnych. Udział obywateli w opracowaniu takiego PUL wymaga zgłoszenia się do określonego na mapie nadleśnictwa.

Możecie włączyć się w obronę konkretnego lasu albo zgłosić problem kontaktując się z inicjatywą Lasy i Obywatele. Działa to bardzo sprawnie – sama włączam się w działania dla Lasów Sapsko-Walewickich, gdzie jest opracowywany PUL.

Obecnie inicjatywa Lasy i Obywatele zbiera podpisy pod ważną petycją – Uwolnijmy dane o lasach! Nadzór społeczny to najskuteczniejsze narzędzie obrony cennych obszarów zielonych.

Macie doświadczenia z obrony lasów podlegających ustawie o lasach? Napiszcie – dyzury@mapadrzewlodzi.pl. Kolejne informacje o drzewach i lasach możecie otrzymać wygodnie z naszego newslettera.