Z dyżurów

Sezon na niszczenie drzew

Mamy okres lęgowy, nie wolno też płoszyć ptaków z ich siedlisk, ale jednocześnie w całym mieście trwa przycinanie koron drzew. Wczoraj na fb Społecznych Opiekunów Drzew pojawił się post o drastycznej redukcji koron drzew na terenie należącym do Spółdzielni im. Władysława Jagiełły.

Efektem obecnej i prawdopodobnie częstych wcześniejszych „pielęgnacji” są wysoko podkrzesane korony zamiast fachowego prześwietlenia. Nie dość, że wygląda to na zniszczenie drzew (w mojej ocenie ponad 50% pierwotnie rozwiniętej korony m. in. dębu), to jeszcze drzewa są teraz bardziej narażone na wyłamania i wyrwania przy wichurach.

Jednak najbardziej absurdalny jest opisywany przez świadka przebieg prac. Wg zlecenia, cięcia miały objąć wyłącznie dęby, ale dwie mieszkanki zdecydowały też o „wypielęgnowaniu” innych drzew (wierzba i klon zwyczajny), a decyzje, co odciąć były podejmowane na podstawie wskazywania przez nie z balkonów „jeszcze to i to”. Widok osoby robiącej zdjęcia spowodował agresywną reakcję słowną wykonawców.

Żadne przycięcie żywych konarów korony drzewa nie jest bez wpływu na stan rośliny. Gdyby kierować się dobrem drzew, przycinane byłyby gałęzie z objawami chorób, uschnięte lub powodujące problemy ze statyką rośliny. W miejscach zamieszkiwania ludzi bierze się pod uwagę także ich warunki życia, ale podkrzesywanie jest tylko przesunięciem „problemu zacieniania” na wyższe kondygnacje. Nawet prześwietlanie korony powinno się wykonywać jedynie w koniecznych (!) przypadkach, a nie na życzenie.

Pojawiły się też informacje, że to nie jedyne przypadki takich robót przy drzewach na terenie tej spółdzielni. Pomyślałam więc, że warto wystąpić o kompleksową kontrolę prawidłowości prac w koronach drzew, będących własnością tej spółdzielni. A tak naprawdę własnością spółdzielców! Pamiętajcie, zarząd spółdzielni ma reagować na Wasze jako członków zgłoszenia i macie prawo domagać się zmian w traktowaniu drzew na swoim osiedlu!

Przecież wg art. 87a Ustawy o ochronie przyrody „Prace ziemne oraz inne prace wykonywane ręcznie, z wykorzystaniem sprzętu mechanicznego lub urządzeń technicznych, wykonywane w obrębie korzeni, pnia lub korony drzewa lub w obrębie korzeni lub pędów krzewu, przeprowadza się w sposób najmniej szkodzący drzewom lub krzewom”. Jest to podstawowy przepis decydujący o tym, że również tzw. prace pielęgnacyjne muszą być prowadzone fachowo, w sposób dobrany do powodu ich wykonywania i ograniczać się do zabiegów uzasadnionych i koniecznych, a nie wg widzimisię osób, które nie znają się na chirurgii drzew.

Jeśli chcecie otrzymywać informacje o tego typu wydarzeniach i podjętych interwencjach, zapraszam do piątkowego newslettera 🙂