Warto wiedzieć

Drzewa Nowego Jorku :)

Inspiracją dla Mapy Drzew Łodzi (poza koniecznością wyręczenia łódzkiego urzędu) był wspaniały projekt społecznej inwentaryzacji drzew w Nowym Jorku, działający od 2016 roku – New York City Street Tree map. Dziś mapa drzew przyulicznych liczy już 861.233 drzewa, z opisem gatunku, wielkością pnia, korony, zdjęciem, ale też listą przeprowadzonych inspekcji i zabiegów pielęgnacyjnych przy drzewie. Wspominałam już o bardzo ważnej, edukacyjnej funkcji mapy tj. wycenie „pożytków ekologicznych” tamtejszych drzew – ile galonów wody burzowej zatrzymał np. biały dąb przy Mathias Avenue i jaka to oszczędność, ile rocznie energii pozwolił oszczędzić, ile zanieczyszczeń powietrza usunął.

Niedawno pojawiły się też nowe funkcje mapy, zachęcające do opiekowania się drzewami w swojej okolicy. Zarówno na głównej stronie New York City Street Tree Map, jak i przy opisie każdego drzewa można zamieścić notatkę „podlałam to drzewo dnia tego a tego”, „posprzątałem śmieci i usunąłem chwasty pod drzewem numer…”, „przyciąłem suche gałęzie po uzgodnieniu z urzędem”. Patrząc na usychające na naszych zieleńcach nowe nasadzenia, żałuję, że nasza mapa nie jest tak rozbudowana – może warto dodać funkcję „opiekuję się tym drzewem?

W NY można też pochwalić się ulubionym drzewem na mapie i na portalu społecznościowym albo napisać wspomnienie z nim związane. Także inwentaryzując łódzkie drzewa, możecie umieścić w opisie ciekawostkę o nich czy informację o tym, co przydarzyło się roślinie – jest na to miejsce w polu „uwagi” lub „historia drzewa”. Ja wpisałabym wspomnienie o klonie srebrzystym, którego gałęzie dotykające balustrady balkonu przekonały mnie do zakupu mieszkania 🙂

Wg mnie w Łodzi bardzo przydałaby się też funkcja przydatna obrońcom drzew – możliwość sprawdzenia, czy drzewu coś grozi np. informacja „Do Wydziału Ochrony Środowiska wpłynął wniosek o usunięcie drzewa z powodu…” albo „Dla działki z drzewem Wydział Urbanistyki i Architektury prowadzi postępowanie o wydanie dwz”… Byłoby łatwiej, prawda? Ale to już wymaga współpracy z urzędem.

Jakie funkcje Mapy Drzew Łodzi byłyby dla Was ciekawe? Napiszcie – dyzury@mapadrzewlodzi.pl