Co w drzewach piszczy, Uncategorized

Kilińskiego 95 do parku Sienkiewicza! Jest petycja!

Pamiętacie nasz wspólny protest Wielki wstyd na Kilińskiego 95! przeciwko wycięciu drzew na sprzedanej kilka lat temu działce przylegającej do parku Sienkiewicza?

Deweloper, który zamierzał nie stosować się do zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, chroniącego wyjątkowe drzewa przy ul. Kilińskiego 95, zniechęcony trudnościami, wystawił właśnie działkę na sprzedaż. Władze miejskie mają wyjątkową okazję, by naprawić błędy – niewłączenia do parku zgodnie z przedwojennymi planami oraz sprzedaży działki – i odzyskać jej własność, by powiększyć park.

Mogą to zrobić przez skorzystanie z prawa pierwokupu każdej nieruchomości znajdującej się na terenie objętym rewitalizacją, zamienić się z firmą Westminster lub odkupić ją w trybie komercyjnym.

Zaapelujmy o to wspólnie do władz Łodzi! Powiększmy park o te piękne drzewa tak, jak to planowali nasi przodkowie! To doskonały prezent dla łodzianek i łodzian, tych obecnych i dla przyszłych pokoleń z okazji obchodów 600-lecia Łodzi! Podpiszcie naszą wspólną petycję:

Naprawmy błąd – drzewa z Kilińskiego 95 do parku Sienkiewicza! Petycja!

Ok, zapytacie, ale co z tymi chorymi drzewami, zagrażającymi bezpieczeństwu?Ekspertyza zlecona przez inwestora faktycznie dogodnie wykazała, że nadają się tylko do usunięcia. Nie zgodził się z tym Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa UMŁ. Społeczni Opiekunowie Drzew występują na prawach strony w postępowaniu o wycinkę drzew. My też oglądaliśmy te drzewa i nie potrafiliśmy doszukać się takiej skali wskazywanych zagrożeń. Ale, że nie jesteśmy specjalistami z uprawnieniami, postanowiliśmy przyjrzeć się im fachowym okiem. Z Waszym wsparciem finansowym zleciliśmy rzetelną, obiektywną ekspertyzę stanu drzew. Została ona przekazana WOŚiR. Wykonał ją inspektor nadzoru ds. pielęgnacji i ochrony drzew, pan Jarosław Sieradzki z firmy EKOINWENT. I okazało się, że większości z nich wystarczy porządna pielęgnacja zamiast wycięcia!

Spośród 24 drzew żadne nie zagraża bezpośrednio bezpieczeństwu. 17 z nich jest w dobrym stanie, 4 średnim, tylko 3 w złym – i te są typowane do usunięcia. Są to: 1 kasztanowiec, który po zabiegach usunięcia posuszu będzie po prostu „brzydki”, 1 klon i 1 wierzba płacąca, a raczej odrosty wierzby – ze względów estetycznych. Dodatkowo można rozważyć usunięcie 1 jesionu wyniosłego z uszkodzonym pniem, w średniej kondycji, ale zabierającego światło innym drzewom.

Jak to się stało, że ekspertyza dewelopera wskazywała, że drzewa zagrażają bezpieczeństwu lub są w złym stanie, pozostawię Waszej ocenie. Czy nie brała ona pod uwagę, że istnieją cięcia pielęgnacyjne? Tego się nie dowiemy.

Zachęcam do poparcia naszej petycji i do śledzenia tematu za pomocą naszego newslettera 🙂