Na ostatnim dyżurze gościłam dwie przemiłe panie, zaniepokojone sytuacją na placu budowy po sąsiedzku i możliwymi skutkami prowadzonej inwestycji dla drzew w pasie planowanej ul. Pancernej. Zawsze lepiej dmuchać na zimne, niż płakać nad rozlanym mlekiem.
Na działce B27-27/1 trwa w pełni legalna budowa 3-kondygnacyjnych bloków, a zaplecze budowy znalazło się częściowo na działce 28/1, co oczywiście spowodowało przycinki drzew. Obie działki są prywatne. Dziwi trochę, że posiadacz działki udostępnił ją ekipie i pozwolił przyciąć m. im. piękny modrzew, ale nie jest to niemożliwe. Teren jest wg mpzp przeznaczony pod budownictwo mieszkaniowe, być może i tam za moment staną bloki zwane apartamentowcami?
Czasem warto to jednak sprawdzić, bo zdarzają się różne sytuacje. Jak takim przypadku ustalić, czy zajęcie terenu przez ekipę odbywa się za wiedzą i zgodą właściciela sąsiedniej działki, a nie macie do niego kontaktu? Jedynym sposobem jest zgłoszenie policji swoich wątpliwości – złożyć pisemne doniesienie „zgłaszam podejrzenie zajęcia cudzej nieruchomości i uszkodzenie cudzego mienia w postaci drzew na cel budowlany”. Policjanci powinni sprawdzić, czy wykonawca ma prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Niestety bieżący dostęp do informacji w Polsce i w Łodzi jest w dużej mierze fikcją i pozostaje nam wtedy często zwrócenie się do służb. Np. numery ksiąg wieczystych są ukryte, a bez numeru nie macie szans (nie będąc geodetami) dotrzeć do danych właściciela.
Gdyby drzewa na tej „sąsiedniej” działce były wycinane, można też dowiedzieć się tego nieco okrężną drogą – pytając Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa UMŁ, czy właściciel występował o zezwolenia na wycięcie drzew lub zgłaszał taki zamiar. Jeśli ekipa któreś z drzew przycięła powyżej 30%, powinniśmy to zgłosić wydziałowi z wnioskiem o kontrolę i naliczenie kar.
Osoby mieszkające obok inwestycji niepokoi, że deweloper pokazuje na wizualizacjach przejście furtką do parku, ale z pasem pozbawionym drzew. Działka z tej strony jest wąska, ale wzdłuż ogrodzenia rosną m. in. 2 jesiony i brzoza – i faktycznie szkoda by było, gdyby urzędnicy nie posiadając inwentaryzacji zgodzili się na budowę utwardzonej ścieżki kosztem wycinki. By to sprawdzić, trzeba w trybie dostępu do informacji publicznej uzyskać z Wydziału Urbanistyki i Architektury UMŁ projekt zagospodarowania terenu inwestycji i na podstawie lokalizacji furtki (jeśli jest), ustalić jej przybliżoną lokalizację w stosunku do drzew.
Cieszy, że drzewa zostaną zinwentaryzowane przez mieszkanki i mieszkańców z pomocą Społecznych Opiekunów Drzew, łatwiej będzie ich pilnować 🙂 Doradziłam też oznakowanie ich informacjami, że mieszkańcy „mają je na oku”. Takie miękkie działanie może też zniechęcać do zwykłej dewastacji zieleni.
Pomiędzy terenami budowlanymi a Parkiem nad Sokołówką w planie miejscowym wytyczony jest jednak pas planowanej drogi publicznej – przedłużający wybudowany już przez innego dewelopera fragment ul. Pancernej. Pas ten jest obecnie porośnięty sporymi drzewami, ze ścieżkami pieszymi z osiedli w kierunku parku i nie ma konieczności budowy tej ulicy w kierunku ul. Zgierskiej. Zapisy planu z 2011 roku mogą jednak niepokoić – zakładają bowiem, że docelowa obsługa budynków mieszkaniowych ma odbywać się nie z ulicy Św. Teresy, lecz właśnie od ul. Pancernej. Całej. Urząd ma prawo nałożyć na kolejnych deweloperów obowiązek dobudowania tego fragmentu ulicy Pancernej, powołując się na art. 16 ustawy o drogach publicznych. Tylko czemu nie wymagał uwzględnienia budowy wjazdu od tej strony w procedurze decyzji budowanych? To wskazywałoby, że jednak nie zamierza wymagać obsługi komunikacyjnej z dalszej ul. Pancernej i plan w tym zakresie będzie martwy.
Jak to ustalić, jeśli w Intersicie działka przeznaczona w mpzp pod drogę jest oznaczona jako drogowa = „dr„?
- wystąpić do zarządcy dróg – Zarządu Dróg i Transportu – o informację, czy w budżecie miasta lub wieloletniej prognozie finansowej jest planowana budowa takiej ulicy na koszt miasta
- czy dla tego fragmentu ulicy została podpisana lub jest planowana umowa z art. 16 (też ZDiT)
- czy ZDiT wystąpił lub przygotowuje wniosek do Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi o zezwolenie na usunięcie drzew z działek o numerach…
A jeśli jest własnością Gminy Łódź, ale ma inne oznakowanie? Zapytajcie o wniosek o wycinkę Wydział Gospodarki Komunalnej, bo najprawdopodobniej gminna działka położona między terenami zabudowy a parkiem, jest w ich zarządzaniu.
Jeśli w tej sprawie uzyskam nowe dokumenty, o które wystąpiłam, lub pojawią się nowe okoliczności, będę o tym informowała.