Uncategorized, Warto wiedzieć

Kto dba o łódzkie drzewa

Fot. Urszula Niziołek-Janiak

Jak chyba wie już każda osoba, troszcząca się o drzewa i zieleń w Łodzi, podstawową jednostką miejską zatrudniającą fachowców w tej dziedzinie jest Zarząd Zieleni Miejskiej. Natknęłam się ostatnio na bardzo wymagającą ofertę pracy z analogicznej jednostki ze stolicy i zadałam sobie pytanie „Kto dba o łódzkie drzewa? Czy są to osoby o odpowiednich kwalifikacjach?”. Urząd Miasta Łodzi jest powszechnie znany z nieinwestowania w rozwój zawodowy pracowników. Zapytałam więc:

  • jakie wykształcenie zawodowe posiadają poszczególne osoby zatrudnione w Zarządzie Zieleni Miejskiej w Łodzi, w tym: Dyrektor (DN), Zastępca Dyrektora ds. Zarządzania Zielenią, Zastępca Dyrektora ds. Utrzymania Terenów Zieleni oraz inne osoby zatrudnione z podziałem na pracowników: Wydziału Zieleni Publicznej (WZP); Wydziału Projektowania i Pielęgnacji Zieleni (WPP),  Zespołu ds. Diagnostyki Drzew (ZDD)
  • jakie wykształcenie zawodowe posiadają obszarowi opiekunowie zieleni (zajmujący się parkami i zieleńcami oraz zielenią pasów drogowych)
  • jakie certyfikowane kursy i szkolenia zawodowe odbyli ww. pracownicy obu grup w ramach podnoszenia kompetencji zawodowych w ciągu ostatnich 5 lat. 

Uzyskanie tej informacji nie było łatwe, dopiero postraszenie skargą do WSA przekonało ZZM, że odpowiedź „pracownicy mają adekwatne wykształcenie a żądana informacja to informacja przetworzona” to nie jest rzetelna odpowiedź na wniosek o informację publiczną. Ale prawie się udało. Prawie, bo nadal nie dowiemy się z odpowiedzi, czy pracownik zajmujący się naszym rejonem jest absolwentem biologii czy turystyki.

Zwraca uwagę fakt, że osoby decyzyjne – dyrekcja i naczelnicy często nie mają wykształcenia kierunkowego. Jedyną osobą wśród dyrektorów z rzetelnym wykształceniem kierunkowym jest była Ogrodniczka Miasta, obecnie z-czyni ds. zarządzania zielenią.

W Wydziale Projektowania i Pielęgnacji Zieleni jest dwóch inspektorów z wartościowym kompletem certyfikowanych eksperckich szkoleń. ZZM zatrudnia też kilka osób będących certyfikowanymi inspektorami drzew.

Co z obszarowymi opiekunami zieleni? W obszarze najtrudniejszym – opiece nad zielenią w pasach drogowych – spośród 7 pracowników 5 ma wykształcenie kierunkowe, jedna pokrewne, jedna filologiczne. Tylko dwóch opiekunów zieleni odbyło szkolenia kierunkowe – dotyczące diagnostyki, biomechaniki i oceny drzew. Można podejrzewać, że pozostali opiekunowie obszarowi mogą konsultować się z przeszkolonymi kolegami. Ale przy ogromie kolizji z zielenią w pasach drogowych i przy drzewach rosnących w najtrudniejszych warunkach w mojej ocenie każdy pracownik powinien być fachowcem. Przecież to te osoby na miejscu (miejmy nadzieję) decydują, jaką pielęgnację, jakie ciecia techniczne ma przejść drzewo przyuliczne i czy nie zagraża ono bezpieczeństwu.

Efekty pielęgnacji miejskich drzew sugerowałyby, że w ZZM jest mniej fachowców niż ma to miejsce. Ocenę pozostawię Wam. Jako dowcip – najbardziej popularnym szkoleniem w ZZM było „Obsługa klienta w sytuacjach trudnych” – chyba jesteśmy wyjątkowo „trudni” 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *