Na początku roku, 8 stycznia, ministra klimatu ustanowiła czasowe, potem przedłużone moratorium na prowadzenie gospodarki leśnej na 10 cennych przyrodniczo fragmentach polskich lasów. Często są to lasy, o których zachowanie i ochronę walczyli mieszkańcy i organizacje ekologiczne. Obecnie tylko do 4 sierpnia 2024 (!) Regionalne Dyrekcje Lasów Państwowych w Białystoku (m.in. Puszcza Borecka, Knyszyńska, Augustowska), Krośnie (m.in. Las Turnicki, Bieszczady), Radomiu (m.in. Lasy Suchedniowskie) i Wrocławiu (m.in. lasy masywu Ślęży) prowadzą konsultacje swoich propozycji ochrony tych terenów tzw. aktualizacji moratorium. Pod nazwami miast powyżej znajdziecie przygotowane przez leśników propozycje i uwagi zgłoszone w pierwszym etapie konsultacji.
By ułatwić udział w konsultacjach obywatelkom i obywatelom – tak, każdy z nas ma prawo zabrać głos, niezależnie gdzie mieszka – Greenpeace przygotował formularz z postulatami. Wystarczy wypełnić nasze dane, by wskazane przez ekspertów postulaty dobrane do lasów z konkretnego regionu, trafiły do danej RDLP. Uwaga – formularze można wyslać kolejno do każdej z RDLP. Pomimo deklaracji o otwarciu na dialog społeczny, to wygodne narzędzie obudziło sprzeciw leśników. Warto więc pokazać im, że lasy są dla nas ważne i chcemy ich ochrony.
Niestety plany leśników rozmijają się z oczekiwaniami społeczeństwa i celem wprowadzenia ograniczeń wycinek na tych 10 lasach. Zakładają ograniczenie obszarów objętych moratorium nawet poniżej wskazanego przez ministrę łącznego obszaru i przywrócenie wycinek drzew najcenniejszych i najbardziej dorodnych – oczywiście też z najdroższym drewnem. A także wycinkę w lasach uzdrowiskowych i będących ostojami wrażliwych i zagrożonych gatunków zwierząt.
Nie ma w tej grupie lasów z naszego województwa, mocno wytrzebionego przez rolnictwo i wycinki – ale wszystkie lasy nasze są i warto wesprzeć mieszkańców ratujących skarby przyrody. Tym bardziej, że, jak donoszą media, dyrektorzy RDLP mimo obowiązku szerokich konsultacji starają się nie dopuścić do głosu organizacji, które najbardziej dały się im we znaki i mają duże oczekiwania dot. realizacji obietnic rządu o ochronie 20% powierzchni lasów w Polsce.