W trakcie kampanii wyborczej padła bardzo ważna dla drzewolubów obietnica – dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu wspierany przez prezydentkę Łodzi obiecywali nam z bannerów posadzenie w naszym mieście 7 milionów drzew. Trudno o przyjemniejszą dla naszych uszu i oczu obietnicę – chyba, że byłaby to obietnica zadbania o 7 milionów drzew już tu rosnących.
Ufając, że osoby publiczne, pełniące już funkcje decydujące o stanie zieleni w Łodzi, przygotowały się do realizacji tak ambitnego planu, przemyślały go, rozpoznały miejsca, przymierzyły się do zasad prowadzenia nasadzeń, 23 kwietnia 2024 r., zapytałam o to Departament Ekologii i Klimatu UMŁ.
„W związku z zapowiedziami Prezydentki Miasta Łodzi oraz dyrektora Departamentu Ekologii i Klimatu o nasadzeniu w Łodzi 7 milionów drzew, na podstawie art. 61 Konstytucji RP oraz Ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz.U. z 2016 r. poz. 1764; Dz.U. z 2017 r. poz. 933) wnoszę o udostępnienie informacji publicznej w następującym zakresie:
– na jakiej podstawie została określona liczba 7 milionów drzew do posadzenia – czy wynika ona z analiz, jakich
– czy zostały już wytypowane i na jakiej podstawie miejsca nasadzeń 7 milionów drzew w Łodzi, czy będą to także lasy, w tym w gestii Lasów Państwowych
– jaką powierzchnię (w hektarach) przeznaczono pod nasadzenia w ramach tego programu
– czy zostały już wytypowane gatunki drzew, które będą sadzone w ramach owych 7 milionów i jakie to będą gatunki
– czy został opracowany harmonogram nasadzeń 7 milionów drzew w Łodzi
– jaki będzie koszt nasadzeń 7 milionów drzew w Łodzi i czy zadanie takie zostało ujęte w Wieloletniej Prognozie Finansowej lub budżecie miasta
– czy program jest planowany na jedną kadencję samorządu w zw. z tym, że wg obowiązujących przepisów jest to ostatnia kadencja obecnej władzy wykonawczej i czy planuje się jego przedłużenie oraz zwiększenie ilości nasadzeń w kolejnych latach
– w jaką przewidziano formę sprawozdawania z realizacji programu 7 milionów drzew w Łodzi – radnym i mieszkańcom, czy będzie to forma „na bieżąco” czy roczne podsumowanie
– czy planowane jest wprowadzenie corocznych bilansów drzew wyciętych, kiedy zostaną wprowadzone i czy będą one uwzględniały podział na wycinki podmiotów prywatnych i Miasta.
Jak wygląda odpowiedź udzielona przez departament zarządzany do dziś przez osobę obiecującą tyle nasadzeń, udzielona w imieniu władzę wykonawczą popierającą ww. obietnice swoim wizerunkiem na bannerach wyborczych?
Dziś, po 4 miesiącach od wyborów, złożyłam kolejny wniosek o dostęp do informacji publicznej, o analogicznej treści – do Pani Prezydent i do Pana Dyrektora. Ufam, że przygotowania trwają, bo znalezienie miejsca na tak dużą ilość nowych drzew w mieście, na miejskich terenach, bo tylko dla takich terenów można składać wiarygodne obietnice, to nie lada wyczyn. Ufam, że ta ważna obietnica wyborcza będzie realizowana w sposób przemyślany, przez całą kadencję i w sposób dający młodym roślinom maksimum szans na przetrwanie.