Wczoraj Inicjatywa SMAR Stare Miasto: Akcja Rewitalizacja przekazała smutną informację o planach usunięcia już drugiego klonu srebrzystego na Starym Rynku po jego przebudowie.
Ze stanu drzew wynika, że prawdopodobnie nie będzie to ostatnia ofiara nieprzygotowania roślin do przebudowy placu. Jednocześnie po sąsiedzku, w Parku Staromiejskim przycinane są dorosłe, dorodne drzewa. Zapytałam Zarząd Inwestycji Miejskich o stan parkowych drzew – jeśli jesteście ciekawi, zerknijcie.
W 2020 roku, przed rozpoczęciem prac w parku przeprowadzono inwentaryzację z zaleceniami jak chronić drzewa przy robotach budowlanych i jakich zabiegów wymaga roślinność. Zinwentaryzowano wtedy 812 drzew i 109 sztuk lub grup krzewów.
Do usunięcia przeznaczono wtedy 37 drzew i krzewów, do przesadzenia 22 grupy i egzemplarze krzewów. Do cięć pielęgnacyjno-formujących wytypowano 4 drzewa, pielęgnacyjno-sanitarnych (posusz, jemioła, gałęzie chore, połamane, odrosty) – aż 318 drzew, do cięć techniczno-redukcyjnych (cięcia konarów) – 133 drzewa, co świadczy o skali zaniedbania parku. Konieczne było też wykonanie cięć techniczno-formujących – 5 drzew – czyli usuwanie kolizji z elementami infrastruktury.
31 roślin wytypowano do wykonania wiązań, 22 do przesadzenia, stan 17 musi być monitorowany. Prawdopodobnie wykonywane niedawno prace w koronach dotyczyły właśnie drzew wskazanych do pielęgnacji – o to też zapytałam, czekam na informacje. Nie otrzymałam, choć o to prosiłam, mapy z naniesionymi roślinami, uzupełnię o to tekst, gdy tylko ją otrzymam. Ale już dziś chciałam podzielić się z Wami tabelą i zaleceniami.
Aktualizacja: dostałam mapę do inwentaryzacji 🙂