Jak na początku sierpnia donieśli LDZ Zmotoryzowani Łodzianie (super, że zajmują się nie tylko drogami :), w Parku Śledzia w trakcie okresu lęgowego przycinano drzewa, w większości je podkrzesując od dołu lub skracając konary. Prawdopodobnie jest to realizacja zaleceń z inwentaryzacji z… 2020 roku, co oczywiście sprawdzam. Wystąpiłam o wyjaśnienia dot. tych prac i ich terminu.
„W związku z informacjami o prowadzeniu prac z zakresu chirurgii drzew w okresie lęgowym w Parku Staromiejskim, który na stałe podlega Zarządowi Zieleni Miejskiej, a obecnie prawdopodobnie Zarządowi Inwestycji Miejskich, na podstawie art. 61 Konstytucji RP oraz Ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz.U. z 2016 r. poz. 1764; Dz.U. z 2017 r. poz. 933) wnoszę o udostępnienie informacji publicznej (w ramach Państwa odpowiedzialności i kompetencji) w zakresie:
1. informacji, w jaki sposób został stwierdzony na ww. terenie zieleni brak obecności gatunków chronionych, kto go stwierdził (proszę o załączenie w odpowiedzi właściwej ekspertyzy)
2. informacji, w jaki sposób został stwierdzony na ww. terenie zieleni brak zasiedlonych gniazd ptaków, kto go stwierdził (proszę o załączenie w odpowiedzi właściwej ekspertyzy)
3. jeżeli prace odbywały się na zasadzie uzasadnionego odstępstwa (tylko gdy wymagają tego względy bezpieczeństwa lub sanitarne) proszę o wskazanie organu, który zgodnie z art. 56 ust. 1 i 2 ustawy o ochronie przyrody wydał zgodę na odstępstwo (proszę o załączenie RDOŚ lub GDOŚ oraz dokumentacji wskazującej, że zakres prac dotyczył jedynie cięć sanitarnych)
5. informacji o zakresie zlecenia na ww. prace (proszę o przesłanie dokumentu określającego zakres i rodzaj prac, wystawionego wykonawcy)
4. informacji, jak wyglądają wewnętrzne procedury pomiędzy UMŁ-ZZM-ZIM uzgodnienia zakresu korekty koron drzew w przypadku zabytkowego parku, będącego przedmiotem inwestycji oraz jaki jest w takim przypadku zakres odpowiedzialności
5. informacji, czy wykonano inwentaryzację stanu drzew przed inwestycją (proszę o jej załączenie)
5. z jakich powodów pielęgnacja drzew w Parku Staromiejskim i na Starym Rynku odbyła się dopiero po zakończeniu inwestycji.”
Otrzymałam właśnie odpowiedź od Zarządu Inwestycji Miejskich – jednostki prowadzącej rewitalizacyjne projekty miasta. Wydawałoby się oczywiste, że to ta jednostka organizacyjna UMŁ posiada dokumenty, na podstawie których odebrała roboty od wykonawcy, w tym dokumenty potwierdzające stan mienia miasta przekazanego do przeprowadzenia prac. A tu niespodzianka – otrzymałam jedynie inwentaryzację sprzed przebudowy parku, a z resztą pytań zostałam odesłana do Zarządu Zieleni Miejskiej.
Ale nie dość zaskoczeń – z kolei Zarząd Zieleni Miejskiej by uporać się z pytaniami o zgodność z prawem prac pielęgnacyjnych i cięć technicznych w okresie lęgowym musi „ponownie zweryfikować informacje” z ZIM, dlatego otrzymam je dopiero we wrześniu…
Może ja czegoś nie rozumiem w podziale kompetencji w urzędzie? Jak osoba mieszkająca w Łodzi, która na co dzień nie zajmuje się sprawami miasta ma korzystać z prawa do informacji publicznej, jeśli Łódzkie Centrum Kontaktu z Mieszkańcami wysyła często takie wnioski „na Berdyczów” (wypróbowane), a zadania w strukturze urzędu są tak mało logiczne?
Na marginesie – wniosek o udostępnienie informacji publicznej skierowany do zieleń miejską z warszawskiego ratusza został przez nich przekierowany do urzędu dzielnicy. Stołeczni urzędnicy zadbali, bym nie musiała sama ponownie wysyłać pisma nieprecyzyjnie zaadresowanego – zrobili to za mnie. Nie musieli tego robić, ot, zwykła życzliwość wobec obywatelki.