Co w drzewach piszczy, Dobre praktyki/złe uczynki

Łódzki Pakiet Klimatyczny – robicie to źle

5 września 2024 o 17.00 w siedzibie Miejskiej Pracowni Urbanistycznej przy Kościuszki 19 odbędzie się spotkanie z Łodziankami i Łodzianami nt. przyszłych działań proklimatycznych miasta. Przedstawiciel Mapy Drzew Łodzi będzie oczywiście uczestniczył w spotkaniu – sprawozdanie z niego znajdziecie oczywiście na blogu.

Jak poinformował na swoim profilu dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu, na spotkanie zostały przygotowane analizy do Strategii Zazieleniania, Programu Ochrony Środowiska, Miejskiego Planu Adaptacji, Planu na rzecz zrównoważonej energii i klimatu (SECAP) oraz wyliczenia śladu węglowego. Pakiet ma ułatwiać miastu pozyskiwanie środków unijnych. Wygląda poważnie i obiecująco, prawda?…

Jest jedno „ale”

Dodatkowo skoro Pakiet ma być podstawą do pozyskiwania dofinansowań, powinien być skonsultowany zgodnie z prawem lokalnym. Niestety, tak nie jest i trudno mówić tu o konsultacjach społecznych.

Informacje o spotkaniu ogłoszono 28 sierpnia w gazecie samorządowej, a na dwa dni przed terminem, na profilu społecznościowym Zielonej Łodzi i dyrektora. Nie ma ich w Biuletynie Informacji Publicznej – ani w planie konsultacji społecznych, ani w pliku z konsultacjami doraźnymi, ani w ogłoszeniach Urzędu Miasta Łodzi. Ich wyniki będą mogły być podważane także ze względu na kompletny brak materiałów wyjściowych (badań, analiz, opracowań, propozycji programu) załączonych do ogłoszenia o konsultacjach.

Tymczasem wymagają tego i tak mocno uszczuplone zasady konsultacji określone Uchwałą Nr XX/786/20 Rady Miejskiej w Łodzi z dnia 19 lutego 2020 r.?

Rozdział 5. Tryb prowadzenia konsultacji społecznych w mieście Łodzi:

§ 17. 1. Zarządzenie o przeprowadzeniu konsultacji podaje się do publicznej wiadomości w terminie co najmniej 7 dni przed rozpoczęciem konsultacji poprzez jego zamieszczenie na stronie internetowej www.lodz.pl oraz w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Łodzi.

2. Wraz z publikacją zarządzenia podawane są do wiadomości publicznej niezbędne materiały informacyjne dotyczące przedmiotu konsultacji.

Konsultacje dokumentów strategicznych powinny być zaplanowane i ujęte w rocznym harmonogramie konsultacji, a nie traktowane jako doraźne. Władze miejskie widziały przecież o przygotowaniach do opracowania Łódzkiego Pakietu Klimatycznego i prowadziły je zapewne od dawna.

Żródło: bip.uml.lodz.pl

Lista konsultacji dorażnych w BIP też nie zawiera ogłoszenia – kończy się bowiem na… 2018 roku.

Co więcej, nie ma zarządzenia Prezydenta Miasta Łodzi o zarządzeniu konsultacji społecznych (sprawdzone w dniu konsultacji) – tak naprawdę władze miasta nie zobowiązały urzędników do udziału w tym spotkaniu, a same nie zobowiązały się nawet do zapoznania z wynikami konsultacji ani do ustosunkowania się do ich wyników.

Zrzut ekranu z Biuletynu Informacji Publicznej - brak zarządzenia prezydenta o konsultacjach
Źródło: bip.uml.lodz.pl

Podstawowym warunkiem budowania społeczeństwa obywatelskiego i zaufania mieszkańców do władz jest poważne traktowanie. Trudno uznać te „konsultacje” za poważne potraktowanie społeczności naszego miasta. Brak formalnej podstawy do konsultacji, 9 dni na znalezienie czasu, by zjawić się w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, w gorącym okresie powrotu uczniów do szkół i powrotów do pracy, ogłoszenie w formie filmu urzędnika z wydarzeniem w komentarzu, brak materiałów… Omawiane dziś propozycje nie będą miały rzetelnych podstaw do wdrożenia i do uzyskiwania środków unijnych.

Robicie to źle!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *