8 września Justyna Makulec i Szymon Iwanowski z Mapy Drzew Łodzi spotkali się z Wami na pierwszym z serii spacerów diagnostycznych. Inwestycja drogowo-tramwajowa na Wojska Polskiego nie jest stricte rewitalizacyjną inwestycją, ma jednak ogromny wpływ na powodzenie działań tego typu w okolicach Starego Rynku i Placu Kościelnego, w tym miejsc okrytych złą sławą i wymagających natychmiastowego podniesienia jakości życia. Jednocześnie przebudowa ul. Wojska Polskiego wraz z przedłużeniem torowiska tramwajowego aż do ul. Inflanckiej była prowadzona w bezpośrednim sąsiedztwie setek drzew. Daje to ważny materiał do obserwacji wpływu prowadzonych prac na zieleń wysoką.
W spacerze wzięło udział ok. 20 osób, za co bardzo im dziękujemy 🙂 Po krótkim przedstawieniu Mapy Drzew Łodzi i celu realizowanego audytu społecznego, zadaliśmy kilka pytań dot. zasad ochrony drzew przy inwestycjach, ujętych w obowiązujących wykonawców Standardach. Chcemy bowiem przekazać przy tej okazji wiedzę o sposobach prowadzenia prac w obszarach zadrzewionych.
Obejrzeliśmy wspólnie nowe nasadzenia i sposób kotwienia ich w gruncie oraz system nawadniający. Uzyskaliśmy od Was informacje o tym czy młode drzewka były podlewane i odpowiednio doglądane. Zwracaliśmy też uwagę na stan drzew dojrzałych, notując Wasze uwagi o przyczynach ich obecnej kondycji.
W okolicach ul Źródłowej sprawdziliśmy, jakie zaszły na skrzyżowaniu i w jego okolicy, ze wskazaniem zmian w zieleni (wysokiej i niskiej). Naszą uwagę przykuła zmiana warunków bytowych klonu jaworu, który przed remontem rósł na trawniku, a obecnie pozostawiono mu 3m2 powierzchni biologicznie czynnej oraz obniżono poziom gruntu o 20 cm, wskutek czego spora część korzeni jest na wierzchu, a drzewo otacza wieniec uschniętych korzeni włośnikowych. Przy tej okazji omówiliśmy specyfikę i rolę systemu korzeniowego drzew miejskich, rosnących w dużo trudniejszych warunkach niż drzewa w warunkach naturalnych.
Kolejnym przystankiem był poczwórny szpaler lip krymskich przy torowisku tramwajowym przy skwerze Gdańskim – drzew o dużej wartości historycznej i biologicznej, stanowiących jednocześnie przyjazną izolację od ruchu ulicznego. Zwróciliśmy uwagę na sposoby zabezpieczeń pni i koron drzew i ich obecną kondycję. Wskutek uszkodzenia systemów korzeniowych wiele z nich zasycha od góry. Okazało się, że koparki niszczyły również ich korony – dziękujemy za te cenne informacje.
W centrum Skweru Gdańskiego mogliśmy porównać kondycję drzew przy alejkach parkowych: wyremontowanej – z budżetu obywatelskiego, nie w ramach inwestycji drogowej – i nieruszonej. Uzyskaliśmy od osób uczestniczących wiele spostrzeżeń o sposobie prowadzenia prac. Bardzo dziękujemy za wypełnienie naszych krótkich ankiet. Spacer trwał ok. 1,5 godziny. Podziwialiśmy zapał pana dzielnie towarzyszącego nam do końca mimo poruszania się z balkonikiem – chapeau bas! Mamy nadzieję, że był dla Was ciekawy, dla nas Wasza wiedza „z plabu budowy” była bezcenna.
Dzięki uprzejmości Centrum Dialogu mamy kilka ujęć z Wami. Z naszego pierwszego audytu powstał też krótki reportaż filmowy – za co jesteśmy wdzięczni autorowi, Adamowi Musiałowiczowi . Sami w ferworze rozmowy pstryknęliśmy tylko jedną fotkę 😀
Jeśli zauważyliście w trakcie przygotowań i prowadzenia inwestycji coś, co powinno być odnotowane w audycie – podzielcie się tym z nami mailowo na adres spoleczniopiekunowiedrzew@gmail.com, podając w tytule maila „Wojska Polskiego – Strykowska”.