Zieleń w rewitalizacji

Off i okolice – spacer po „6”

Obszar 6 rewitalizacji, realizowany od 2017 r. w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych jest ograniczony ulicami: Nawrot, Sienkiewicza, Piłsudskiego i Piotrkowską. Na jego terenie z pewnością kojarzycie urokliwą ul. Roosevelta i poprzemysłowy teren Off Piotrkowska. Jego odnowa pochłonęła 98,56 mln złotych, z czego 34,86 to dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, 2,51 mln z budżetu państwa.

Co przyniosła rewitalizacja

Piotrkowska 142 – kamienica „tuż za Offem” z 9 mieszkaniami komunalnymi i 3 lokalami na działalność gospodarczą, w tym 1 na restaurację i co ważne, Dom Dziennego Pobytu dla Osób z Niepełnosprawnościami. Jest to jeden z niewielu budynków miejskich, który w wyniku prac remontowych uzyskał windę. Remont zajął niecałe dwa lata (2019-2020).

Dużą część podwórka odbetonowano i przeznaczono na zieleniec z drzewami, trawami, pnączami i krzewami, co podniosło jakość korzystania z przestrzeni i zwiększyło powierzchnie biologicznie czynne.

Podwórko kamienicy - po prawej i w tle widoczne morelowe ściany odnowionego budynku. Po lewej otynkowane ogrodzenie z pnączami na metalowych stelażach. W centrum zdjęcia dwa młode drzewa w pełnym ulistnieniu - liście nieco zrudziałe zgodnie z porą roku. Drzewa w dużym zieleńcu wypełnionym niskimi i średnimi krzewami i siną trawą. Pomiędzy nimi dwie ławki z drewnianymi siedziskami. Obok chodnik z drobnej jasnoszarej kostki z ciemnoszarymi dodatkami.
Fot. ze strony UMŁ

Roosevelta 15 – budynek zajmowany przez Urząd Marszałkowski i Sejmik Wojewódzki. Zarząd Nieruchomości Województwa Łódzkiego przywrócił pierwotne podziały wnętrz i odnowił je, natomiast cały teren jest utwardzony.

Zabytkowe wnętrze - wejście do budynku z kolebkowym sklepieniem z kasetonami i przedsionek. Ozdobne drewniane drzwi z naświetlem, za nimi marmurowe balustrady.
Fot. ze strony UMŁ

Roosevelta 17 – efektowny remont konserwatorski (2019-2021) z likwidacją tymczasowej zabudowy podwórka i urządzeniem niewielkiego terenu zieleni. Na podwórku zachowano dorodne drzewa.

podwórko kamienicy otwarte w kierunku sąsiedniego budynku o ścianie z niebieskiego szkła. Na podwórku dwa duże ulistnione drzewa. Po prawej stronie tył sąsiedniego budynku o nowoczesnej bryle. Na pierwszym planie dwa zieleńce wypełnione krzewami liściastymi i młodymi cisami oraz fragment drewnianego oparcia ławki.
Printscreen filmu 3D ze strony UMŁ

Sienkiewicza 56 – budynek tuż przy dziurze po zabytkowej remizie strażackiej, remontowany w latach 2019-2020. Mieszkańcy 16 mieszkań komunalnych, 2 mieszkań chronionych i najemcy 5 lokali usługowych otrzymali do dyspozycji dość mocno zabetonowane podwórko przy budynku, ale pojawiło się też kilkanaście drzew i skwery, niestety wysypane żwirem, więc nie traktowane jako powierzchnie biologicznie czynne. Ale dzięki temu, że na długiej działce w głębi kwartału był teren zadrzewiony, ta część zachowała w części bardziej naturalne zagospodarowanie.

Widok z dużej wysokości na zabudowaną część działki z białym budynkiem frontowym i dwiema oficynami poprzecznymi po prawej stronie podwórka. Budynki mają grafitowe dachy z oknami połaciowymi. Lewą stronę zamyka murowane ogrodzenie. Działka przy budynku w większości utwardzona. Przy oficynach i ogrodzeniu zieleńce wysypane korą, z młodymi drzewami bez liści. Na pierwszym planie fragment większego zieleńca z drobnymi nasadzeniami i drzewami, w całości wysypanego jasnym żwirem.
Fot. ze strony UMŁ

Sienkiewicza 75/77 – czyli nowa siedziba Teatru Pinokio w rozbudowanym i zmodernizowanym budynku pofabrycznym (2021-2023). Wokół powstały tereny zieleni z wykorzystaniem zastanych drzew uzupełnionych nowymi nasadzeniami. Jak zmieniła się ilość drzew i bilans powierzchni utwardzonych – dowiecie się z naszego raportu.

Widok na duży zieleniec z dojrzałymi drzewami i krzewami wokół. Zieleniec jest pokryty grubymi kamieniami i obwiedziony szerokim granitowym obrzeżem, Wokól zieleńca pas z granitowej szarej kostki i rude chodniki z kostki betonowej. Po prawej nowoczesny żółty budynek z rudymi nierówno rozmieszczonymi oknami. Po lewej stylizowana latarnia w zieleńcu i wejście z prostym daszkiem do prostej bryły pokrytej czarną blachą na rąbek.
Printscreen filmu 3D ze strony UMŁ

Sienkiewicza 79 – remont sąsiadującej z teatrem kamienicy trwał w latach 2019-2021. Na miejscu rozebranych budynków gospodarczych pojawił się teren zieleni z kilkoma drzewami, z którego korzystają: Dom Dziennego Pobytu dla Seniorów, rodziny z 4 mieszkań komunalnych i jednego mieszkania chronionego oraz artyści z 10 pracowni. Zwiększyła się więc wartość przyrodnicza nieruchomości.

Ukośny ciąg czterech podniesionych zieleńców otoczonych murkiem z długimi ławkami z drewna z oparciami. W zieleńcach kwitnące na biało-różowo hortensje i cztery młode drzewa. W tle zieleńców, po lewej stronie biały otynkowany mur ogrodzeniowy. Za nim jasna ściana szczytowa kamienicy z muralem w odcieniach szarości. W tle po prawej - grafitowa elewacja budynku z wąskimi oknami balkonowymi typu francuskiego. Na najdalszym planie częściowo schowany za drzewem rudy wieżowiec z ciemnymi pionowymi oknami.
Fot. ze strony UMŁ

Przebicie kwartału od ul. Roosevelta 14 do terenu teatru – ciąg pieszo jezdny prawdopodobnie wymusił usunięcie części zieleni i zwiększył utwardzenie terenu.

Dwa pionowe zdjęcia z lotu ptaka - z 2013 i 2024 roku.
Kompilacja ortofotomap z 2013 i 2024 roku – UNJ

Remont ul. Sienkiewicza od Nawrot do Piłsudskiego (2019-2021) – ulica zyskała drzewa formowane „na płasko” na stelażach i wąskie pasy zieleńców z krzewami berberysu i trawami. Niestety nie posadzono drzew o pełnych koronach, pokazywanych nam na wizualizacjach.

Widok ze środka jezdni. Na jezdni kilka kolorowych samochodów osobowych i odjeżdżający autobus.  Po prawej wąski zieleniec z młodym drzewem rozpiętym na płasko na stelażu , kilkunastoma bezlistnymi krzaczkami i niskimi bladozielonymi kępkami traw ozdobnych. W zieleńcu także betonowa płyta studzienki. Chodnik z szarych płyt betonowych obok kilkupiętrowej żółtej elewacji kamienicy. Zza kamienicy widoczny fragment szklanego niebieskiego wieżowca. Po lewej za zieleńcem i chodnikiem zardzewiałe ogrodzenie parkingu z młodymi drzewkami i jednym większym w głębi zdjęcia. Dalej biały budynek - odnowiona kamienica.
Fot. Google Maps
Widok ulicy bez jadących samochodów. Po prawej stronie fragmenty masek trzech parkujących aut, dalej kawałek elewacji ceglenego budynku, duże zielone drzewo i szczytowa ściana kamienicy. Po lewej narożna kamienica, z parterem ciemnożółtym, górą beżową z białymi obwiednimi okien. Między ulicą a budynkiem bujne młode drzewa o koronach w kształcie kropli. Skrajnie po lewej skręt w inną ulicę, o nawierzchni z ceglanego klinkieru. Przy elewacji kamienicy dojrzałe, pochylone mocno w stronę jezdni drzwo.
Wizualizacja ze strony UMŁ

Kwartał, objęty już pierwszym programem rewitalizacji wydaje się już w miarę uporządkowany i wymaga przede wszystkim od miejskich służb bieżącego dbania. Zieleń przyuliczna zdecydowanie poprawiła odbiór zwłaszcza niegdyś nieprzyjaznej ul. Sienkiewicza. Niestety proces rewitalizacji nie zachęcił właścicieli dziadoparkingu po zabytkowej remizie i wyburzonej kilka lat temu kamieniczce do zainwestowania w jego ucywilizowanie. Bardzo też kole w oczy widok działki sprzedanej przez miasto, na której nic się nie dzieje.

A co na spacerze?

Widok podwórka kamienicy - liczne młode drzewa z pełnymi koronami. Na pierwszym planie po prawej żółte urządzenia siłowni plenerowej z tartanową nawierzchnią.
Sienkiewicza 56 – nawierzchnia siłowni zmniejsza ilość powierzchni czynnej biologicznie. Fot. Halina Piotrowska

Z Krzysztofem Golcem-Piotrowskim tropiliśmy przede wszystkim ciekawostki i dziką zieleń „w zakamarkach rewitalizacji” w siedmiu lokalizacjach miejskich inwestycji. A także co zrobiono dobrze, co byle jak albo wcale. Z pomocą nieocenionego Marka Kubackiego, który pamięta najwięcej z tego co było i co rosło odnotowaliście nowe nasadzenia i straty w zieleni.

Pień starego drzewa z wrośniętym u podstawy fragmentem stalowego ogrodzenia. Bryła korzeniowa zakryta  strzępiącą się plastikową agrotkaniną i przysypana korą.
Uparcie zakrywa się plastikową włókniną korzenie starych drzew. Fot. Halina Piotrowska
Zieleniec na terenie Offa od strony Piotrkowskiej. W płatach zniszczonej agrowłókniny na pierwszym planie zasychajace trawy i przetrzebione niskie krzewinki. Kilka młodych brzóz o białej korze, już prawie bez liści. W najdalszej części zdrowsze kępy wysokich traw o wąskich, miękkich liściach, usychających na zimę.
Okazało się, że niegdyś zadbany zieleniec od frontu Off-a dziś wygląda żałośnie. Fot. Halina Piotrowska

Na obszarze są tereny wyremontowane bardzo dobrze, są liczne zakamarki – zwłaszcza woół dawnego Juventusu, a mimo betonowania dzika przyroda potrafi wedrzeć się w na oko bardzo nieprzystępne miejsca.

Styk zieleńca z rododendronami, wysypanego kamieniem rzecznym z chodnikiem. Pas kostki granitowej między krawężnikiem klombu a czerwoną kostką chodnikową poprzerastany mchem i trawami, przysypany suchymi liśćmi drzew.
Mech i trawa potrafią zagospodarować nawet szczeliny w kostce. Fot. Halina Piotrowska

Było sporo ciekawostek, kilka zaskoczyło nawet przewodnika, jak 2 jabłka na wsadzonych jabłoniach, czy pomidory rosnące na skraju podwórka. Na wytrwałych, spacerujących z Mapą Drzew Łodzi przez 2 godziny czekały egzemplarze Przewodnika po drzewach Łodzi i Standardy Ochrony Drzew. A nikt nie zrejterował – mamy więc nadzieję, że spędziliście ten czas ciekawe i interesująco.

Więcej zdjęć ze spaceru >>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *