Sosny (Pinus) to najczęściej duże drzewa dorastające w naturze do 20-40 m wysokości. Na podstawie ilości igieł w pęczku wyróżniamy sosny dwu-, trój- i pięcioigielne (ale może ich być od 1 do 8 szt.). Są to rośliny jednopienne, wytwarzają kwiaty męskie i żeńskie. Różne odmiany sosen W Polsce można uprawiać kilkanaście gatunków tych drzew (więcej o sosnach w Polsce na stronie Zielony Ogródek >>):
Sosny pięcioigielne:
- sosna gęstokwiatowa (P. densiflora)
- sosna drobnokwiatowa (P. parviflora)
- sosna koreańska (P. koraiensis)
- sosna Lambeta (P. lambertiana)
- sosna limba (P. cembra)
- sosna pinia (P. pinea)
- limba syberyjska (P. sibirica)
- sosna plamistokora (P. bungeana)
- sosna wejmutka (P. strobus)
- sosna himalajska (P. wallichiana)
- sosna Schwerina (P. x schwerinii )
- sosna rumelijska (P. peuce)
- Sosna giętka (P. flexilis)
- sosna oścista (P. aristata)
Sosny trójigielne:
- sosna żółta (P. ponderosa) – trójigielna
- sosna Jeffreya (P. jeffreyi) – trójigielna
Sosny dwuigielne:
- sosna czarna (P. nigra)
- sosna pospolita (P. sylvestis)
- sosna górska zw. kosodrzewiną (P. mugo)
- sosna bośniacka (P. leucodermis)
Niezastąpiona Małgorzata Przybyt przygotowała wytyczne dot. odróżniania dwóch najczęściej spotykanych na naszych ulicach sosen.
Czarna czy pospolita?
Sosna pospolita i sosna czarna należą do grupy sosen dwuigielnych. Dzięki temu, że na Starych Bałutach na rogu Żurawiej i Stefana rosną one obok siebie, to łatwo można je porównać. Rozróżnienie tych dwu sosen czasem niektórym sprawia pewne problemy. Sosna pospolita to nasz rodzimy gatunek, a sosna czarna naturalnie rośnie po południowej stronie Alp, na Bałkanach, w Turcji, jednak od dawna jest sadzona u nas w parkach, a czasem przy ulicach, gdyż lepiej sobie radzi w warunkach miejskich.
Ogólny pokrój obu sosen może być bardzo różny w zależności od warunków, w jakich rosną. Patrząc z daleka można zauważyć, że sosna czarna ma ciemnozieloną koronę, a pospolita o odcieniu niebieskawym. Korona sosny czarnej wydaje się zwykle gęstsza niż pospolitej.
Igły sosny czarnej są znacznie dłuższe niż pospolitej, proste i ciemnozielone.
Natomiast igły naszej rodzimej sosny pospolitej są skręcone i pokryte od spodu woskowym nalotem, co powoduje, że wydają się być niebieskawe.
Szyszki sosny czarnej są wyraźnie większe niż pospolitej.
Pączki sosny czarnej są duże, spiczaste, pokryte żywicą, a u pospolitej mniejsze, wydłużone, pokryte brązowymi łuskami.
Kora sosny czarnej jest ciemna, prawie czarna, nawet na młodych gałązkach.
Kora sosny pospolitej na młodych gałęziach ruda, łuszcząca się płatami. Dojrzała kora sosny pospolitej jest gruba, bruzdowana, brązowa do cynamonowej.
Zapraszamy do śledzenia stanowisk poszczególnych gatunków drzew, a przede wszystkim do udziału w społecznej inwentaryzacji łódzkich drzew za pomocą Mapy Drzew Łodzi w komórce 🙂