Dobre praktyki/złe uczynki, Z dyżurów

Warto interweniować! :)

Kilka miesięcy temu, we wrześniu, w grupie Społecznych Opiekunów Drzew pojawiła się prośba o pomoc ws. planów usunięcia drzewa przy ul Rajskiej w Łodzi. Na klonie zwyczajnym o ID na Mapie Drzew Łodzi 5655 Spółdzielnia Mieszkaniowa Pojezierska zawiesiła wymagane ustawowo powiadomienie o zamiarze złożenia wniosku o usunięcie drzewa „z uwagi na pochylenie drzewa w kierunku wiaty śmietnikowej”.

Po lewej stronie duży klon zwyczajny z nakleojoną kartką, rosnący z mocno ubitej glebie. Po prawej wiata zamykana śmietnikowa wybudowana ok. 1,5 m od pnia drzewa.
Stan gleby pod drzewem i miejsca po zniszczonych pożarem konarach. Fot. Ewa Linek

Rok wcześniej drzewo oberwało – chuligani podpalili bezmyślnie puszkę (bezprawnie zresztą ustawioną) z odpadami, przez co klon stracił parę konarów. Jednak mimo tej szkody drzewo było w pełni ulistnione, z dorodną, choć nieco asymetryczną koroną. Nie wydawało się też, by naturalne pochylenie było tak głębokie, by powodować jakiekolwiek zagrożenie.

Tomasz Bedyk z Mapy Drzew Łodzi sprawdził sytuację na miejscu i potwierdził, że drzewo w okresie rozwoju wyprostowało pień i wg dendrologów, z którymi skonsultował jego stan, pochylenie nie powinno być uzasadnioną przyczyną dla wycięcią rośliny. Jest to więc „drzewo pochyłe”, a nie „drzewo pochylające się” w wyniku uszkodzenia korzeni czy nierównej korony. Ew, można nieco skorygować koronę by była bardziej symetryczna i by odbudowała się od strony mniej ulistnionej. I, jak wskazał komentujący arborysta, dla poprawy jego warunków siedliskowych dobrze byłoby wykonać wymianę zagęszczonej drastycznie gleby w obrębie bryły korzeniowej za pomocą airspade i ściółkowanie (zabiegi praktycznie w Łodzi nie wykonywane).

Pani Ewa, zgłaszająca plany wycinki, postąpiła zgodnie ze wskazówkami z tekstów na naszym blogu 🙂 – złożyła osobiście i w terminie sprzeciw do spółdzielni, co zobowiązało spółdzielnię do poinformowania jej o rozstrzygnięciu sprawy oraz pismo załączonym sprzeciwem do Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa UMŁ.

Wydział, wiedząc, że inicjatywa usunięcia drzewa nie ma oparcia lokalnej społeczności i nie wynika z jakichś jej ważnych potrzeb. Jego pracownicy dokonali ustawowych oględzin i zdecydowanie odmówili zezwolenia na usunięcie rośliny!

Decyzja o odmowie. Fot. Ewa Linek

Pani Ewa otrzymała właśnie od spółdzielni informację o odmownej decyzji. Co ważne – i naprawdę warto to docenić – spółdzielni otrzymała w piśmie także pouczenie o wartości drzewa dla otoczenia, w tym wartości dla ekostystemu, przeczytajcie! Jest też fragment sugerujący poprawienie warunków roślinie 🙂

Informacja o walorach krajobrazowych drzewa, o kosztach środowiskowych jego usunięcia, w tym o pełnej kompensacji przez kilkadziesiąt młodych drzew i wysokich kosztach takiej kompensacji. Opis drzewa - dobra kondycja, zabliźnione ubytki, lekkie pochylenie niezwiązane z uszkodzeniem korzeni, brak wyniesienia korzeni po stornie od której drzewo się odchyla, brak spękań.
Uzasadnienie decyzji. Fot. Ewa Linek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *