Już w okresie świątecznym dotarło do Społecznych Opiekunów Drzew zgłoszenie o usunięciu 2 dorodnych drzew i przycięciu jednego na Starym Cmentarzu od strony ul. Kasprzaka. Zdjęcia pokazują, że trzecie także zostanie usunięte w całości.
Zezwolenie na ich usunięcie, jak i na przycięcie musiał wydać Wojewódzki Konserwator Zabytków. Niestety łódzki , jak już pisałam, uznał, że nie obowiązuje go publikacja decyzji w Ekoportalu, ani w rejestrze decyzji na stronie internetowej Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, wystąpiłam więc o informację na temat przyczyn wycięcia starodrzewu rosnącego być może od założenia cmentarza oraz informację, jakimi metodami był badany stan tych drzew.
W przypadku powyższego okazu prawdopodobną przyczyną wydaje się zapobieżenie uszkodzenia grobu z odnowionym ogrodzeniem (pytanie, czy konieczne, skoro korzenie mogłyby uszkodzić jedynie podmurówkę). Ewentualnie w widocznych na zdjęciu miejscach zrastania się pni mogły wystąpić spękania – ale czy nie dało się wykonać wiązań? I dlaczego drzewo usunięto teraz, a nie gdy remontowano ogrodzenia (tych grobów nie remontowano z pieniędzy uzbieranych z kwesty w 2023)? Zobaczymy.
Jednak lokalizacja tej wycinki nie sugeruje kolizji z zabytkowymi grobami. Na podstawie samego zdjęcia trudno orzec, czy ciemniejsze miejsca na plastrach pociętych pni to twardziel czy zgnilizna. Jeśli występowała zgnilizna, to na ile była zaawansowana, czy w stopniu zagrażającym wyłamaniem pnia? W przypadku drzew stanowiących element najcenniejszego zabytku – pomnika historii – przed podjęciem decyzji o usunięciu całego drzewa powinny być wykonane badania obrazowe posiadanym przez UMŁ „tomografem dla drzew”.